Buzul Özelliklerini İzleme Yolu

- Nov 12, 2018 -

Buzul özelliklerinin izlenmesinin yolu


Yükselen sıcaklık buzulların erimesine sebep olur. Ancak buzullar insan yaşamı ve mülkiyeti için birkaç önemli tehlike arz eder. Patlama taşkınları, bir buz ya da buzul barajının arızası ya da volkanik bir patlama nedeniyle hızlı bir şekilde erimesi nedeniyle büyük miktarda erime suyunun aniden serbest kalmasıyla ortaya çıkar. Buzulların gerçek zamanlı izlenmesi zorunludur.


Fotoğrafı tekrarlamak, bir buzulun genel yüzey hızını belirlemek için yararlı bir araçtır. Fotoğraftaki simgesel yapılara dayanarak, buzul yüzeyindeki doğal hedeflerin konumu yaklaştırılıp bir harita üzerinde çizilebilir. Hedefin fotoğraf çiftleri içindeki uzaklığı arasındaki mesafe ve görüntülerin arasındaki bilinen zaman aralığı, buzulun hedef bölgedeki yüzey hızını hesaplamak için kullanılabilir.


320px-Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2_PLW_edit


Tekrar fotoğrafçılıkla buzul hızının izlenmesi, az sayıda özel eğitim ve ekipman gerektiren ekonomik bir tekniktir. Gatesea güneş kamera sistemi, daha fazla maliyet ve insan kaynağını azaltmanıza yardımcı olabilir. GIS ve güneş kamera sistemi ile kombine edilen,% 100 buzullu veri ve görüntü koleksiyonu sağlar ve bulut hizmeti, çevre mühendisleri ve bilim adamlarının verileri odaklamak için anahtar teslimi bir çözüm sağlar. Kesin ölçüm, bilim adamları tarafından stratejileri haritalamak için kullanılır.